Podlaski Puchar Paralotniowy 2017

Wyniki zawodów

Po długich i skomplikowanych obliczeniach możemy podać oficjalnych zwycięzców Podlaskiego Pucharu Paralotniowego 2017. Uczestnicy ambitnie zignorowali klasyfikację dedykowaną dla początkujących (Fly Away) i starali się latać dalej. Stąd brak klasyfikacji „Dzida w plener” :)

Ostatecznie, miejsca pucharowe:

Free Flyer
1. Łukasz Zakrzewski (81,97pkt)
2. Andrzej Szumowski (32,24pkt)
3. Artur Fiedosiuk (19,21pkt)

Cross Country
1. Krzysztof Maciejczuk (222,67pkt)
2. Paweł Biedka (217,65pkt)
3. Tomek Mariański (143,74pkt)


Celami Pucharu są:

 • dobra zabawa
 • propagowanie latania przelotowego
 • doskonalenie umiejętności pilotów
 • szerzenie wiedzy na temat latania Cross Country

Aby zapewnić możliwość rywalizacji wszystkim i na każdym poziomie, przewidziane są 3 klasyfikacje.

 1. Fly Away (inaczej Dzida w Plener) z dedykacją dla pilotów rozpoczynających swoją przygodę z przelotami. Klasyfikacja będzie prowadzona zgodnie z zasadami:
  • Do punktacji będą zaliczane tylko przeloty od 2 do 20km od miejsca startu.
  • Wszystkie przeloty niezależnie od kształtu będą naliczane zgodnie z przelicznikiem 1,0.
  • Do punktacji będzie brane 5 najlepszych przelotów pilota w zawodach.
   Celem klasyfikacji jest zachęcenie pilotów do próby odejścia na przelot. Odległości zostały dobrane do umiejętności początkujących oraz w ten sposób, aby zniechęcić bardziej doświadczonych pilotów do punktowania w tej klasyfikacji.
 2. Free Flyer (zwana też Mam Dużo Czasu) gdzie punktowane są wszystkie przeloty pilota w czasie trwania zawodów, według zasad i przeliczników takich jak w klasyfikacji Cross Country, z zastrzeżeniem że liczą się wszystkie kwalifikujące się przeloty w sezonie niezależnie od ich ilości. Klasyfikacja zdefiniowana z myślą o pilotach z większym doświadczeniem.
 3. Cross Country (w dowolnym tłumaczeniu Lubię Cyferki), czyli wybrane 3 najlepiej punktowane przez pilota przeloty w czasie trwania zawodów, punkty za każdy przelot będą obliczane zgodnie z regułami:
  • Punkty za przelot otwarty są obliczane jako odległość od punktu początkowego trasy do punktu końcowego, określana przez program optymalizujący poprzez 3 punkty zwrotne. Współczynnik punktowy takiego lotu wynosi 1,0 za każdy przeleciany kilometr.
  • Przelot po trójkącie, którego współczynnik punktowy wynosi 1,3 za każdy przeleciany kilometr. Lot będzie uznany za lot po trójkącie, jeżeli odległość punktu początkowego i punktu końcowego wyniesie nie 15 % długości trasy, która prowadzi przez trzy punkty definiujące trójkąt. Długość trasy trójkąta do oceny zostanie pomniejszona o odległość pomiędzy punktem początkowym a końcowym.
  • Po trasie trójkąta FAI gdzie najkrótsze ramię trójkąta musi stanowić przynajmniej 28% całego trójkąta. Punkty za ten rodzaj przelotu liczone są przy użyciu współczynnika 1,5.
  • Minimalna długość przelotu który może zostać zaliczony do punktacji wynosi 20km.
   Jest to standardowa klasyfikacja wzorowana na punktacji WXC, dedykowana doświadczonym pilotom, regularnie latającym długie przeloty.

W każdej klasyfikacji nagrodzone Pucharami zostaną 3 pierwsze miejsca.

Nagrody rzeczowe od sponsorów zostaną rozlosowane pośród wszystkich uczestników zawodów.

Pilot może zdobyć miejsce pucharowe tylko w jednej klasyfikacji, tj zdobycie pucharu w Cross Country eliminuje z klasyfikacji Free Flyer itd. Ma to na celu umożliwienie początkującym pilotom niezakłóconą rywalizację w niższych kategoriach Fly Away.

Czas trwania zawodów rozpoczyna się 1 kwietnia i kończy 30 września 2017 roku.

Do klasyfikacji będą zaliczane tylko loty których start odbył się na terenie Województwa Podlaskiego, wykonane zgodnie z prawem i zasadami korzystania z przestrzeni powietrznej, w szczególności nie naruszające zastrzeżonej przestrzeni powietrznej bez zgody jej dysponenta.

Zgłoszenie lotu do zawodów odbywa się przez wysłanie emaila z plikiem igc na adres ppp2017@4dogory.pl. Dopuszczalne i pożądane jest przesłanie linku do lotu umieszczonego na jednej z internetowych platform XC: http://www.xcportal.pl lub http://xcc.paragliding.pl

Wpisowe na zawody wynosi 40zł dla członków Podlaskiego Klubu Paralotniowego i 80zł dla osób nie zrzeszonych.

Formularz rejestracyjny znajduje się na stronie: https://goo.gl/forms/FyKhjSpS8FVZZC2r2

Na stronie głównej klubu zostanie ogłoszony termin oficjalnego otwarcia zawodów (w miesiącu kwietniu), na którym również będzie można dokonać rejestracji.

Dodaj komentarz